Sposoby na stres

buuuuuuu, stres, chandra, przesilenie jesienne?

Często usprawiedliwiamy swoje gorsze samopoczucie kiepską pogodą, jesienną aurą albo przepracowaniem. Ostatnio natrafiłam na artykuł w gazecie Claudia Agnieszki Radomskiej-„Stres pokonany” . Gorsze samopoczucie, nerwowość, brak koncentracji mogą być spowodowane stresem, którego nie powinniśmy lekceważyć. W artykule możemy znaleźć kilka technik, które regularnie stosowane pomagają w uspokojeniu i wyciszeniu. Najlepsze jest to, że są to metody które stosujemy intuicyjnie. To uświadomiło mi, że organizm wie najlepiej czego nam potrzeba.

ODDECH

Jest to metoda stara jak świat. Wielokrotnie, podczas zdenerwowania słyszysz policz do 10. Prawda jest taka, że często stosujemy ta metodę na uspokojenie myśli lub przed jakąś stresująca rozmową czy egzaminem. Takie świadome sterowanie oddechem pomaga w szybki sposób odzyskać równowagę. Pamiętajcie kilkusekundowy wdech nosem, pauza i wydech ustami. Zaobserwowałam, że wiele osób odlicza od 10 do 0, albo zamyka oczy i recytuje: „jestem drzewem”. W sumie każda metoda jest dobra jak działa.

WYOBRAŹNIA

Ile razy zdarza Wam się myśleć o miejscach które powodują uśmiech na twarzy? Przywołujecie wspomnienia z wakacji, wyjazdów czy spotkań. Nie wiem jak u Was ale u mnie to działa jak relanium. Dlatego tak bardzo lubię pamiątki z miejsc które odwiedziłam. One często przenoszą mnie pamięcią do miłych chwil i pozytywnych wspomnień. Ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia, kto Wam zabroni w danej chwili być myślami na plaży, leżeć na ciepłym, białym, mięciutkim piasku, sącząc drinka i chłodząc stopy w przyjemnej wodzie? Hmmm – popłynęłam 🙂

TAKIE TAM …RUCH, DIETA I SEN

Wiemy jak te małe sprawy mają ogromny wpływ na Nasze funkcjonowanie. Nie ma co gadać i usprawiedliwiać się. Bez codziennego ruchu, zdrowych posiłków i snu długo nie pociągniemy. Pamiętajcie, czekolada, lody i wino dają świetny efekt -niestety krótkotrwały. Co mnie zaskoczyło to długość snu. Wcześniej zdawało mi się, że 6-7 godzin jest wystarczające.

” Według raportu National Sleep Foundation dorosły człowiek w wieku od 26 do 64 lat powinien spać od 7 do 9 godzin”
Agnieszka Radomska, Claudia, Nr 11(343)Listopad 2021

Tak tylko się zastanawiam, żeby spełnić ten warunek to musiałabym położyć się najpóźniej o 22.30. Da się zrobić, muszę tylko zablokować netflix.

Pojawiło się też nowe słowo Tryptofan.

Aminokwas ten pełni w organizmie między innymi takie funkcje jak: udział w wytwarzaniu serotoniny, tzw. hormonu szczęścia; udział w wytwarzaniu melatoniny, czyli hormonu skłaniającego nas do snu, gdy nadejdzie zmierzch; udział w syntezie rodopsyny – światłoczułego barwnika, dzięki któremu widzimy po zmroku; zmniejszenie nadpobudliwości i napięcia; regulacja przemiany materii; poprawa odporności; udział w procesie rozmnażania; wpływ na laktację; wpływ na pracę układu nerwowego, regulację noradrenaliny czy dopaminy; wytwarzanie kinureiny, czyli chemicznego filtra UV produkowanego w gałce ocznej.

źródło: portal medonet, www.medonet.pl

No kozak, pocieszające jest to że możemy go znaleźć w wielu naturalnych produktach. W rybach, nabiale, białku jajka, bananach, szpinaku czy nasionach roślin strączkowych.

CHWILA RELAKSU

Tu jest dowolność. Jedni relaksują się przy dobrej książce. Inni podczas sprzątania, a ja po ciężkim dniu marzę o kąpieli i masce na twarz, zakończonej krótkim masażem. Kąpiel ciepła, z olejkiem, przy świeczce i dobrej muzyce. Wykorzystajcie czas na nałożenie maski na włosy, załóżcie turban, okład na twarz i dajcie sobie czas……

CO MISIE LUBIĄ NAJBARDZIEJ?….TAK PRZYTULANIE

Nie spodziewałam się, że przytulanie ma taka moc. Podczas tej przyjemnej czynności wydziela się oksytocyna, znana tez pod nazwą hormonu miłości.

Działa zawsze, nieważne czy ściskasz się z kimś bliskim czy obcą osobą. Ten mechanizm działa również podczas przytulania zwierzaków. Tak więc tulcie się ile wlezie, to uśmierzy ból, zmniejszy napięcie i ukoi nerwy. Więc spadam, idę się przytulić do koleżanki z biurka obok. Do następnego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *