Wiosenne porządki. 5 trików ułatwiających sprzątanie

Zbliża się wiosna, to dobry czas na wiosenne porządki i ogarnięcie domowych pieleszy z zimowego kurzu. Podpowiadamy od czego zacząć  i jakich trików użyć, by sprzątanie było szybkie i efektywne.

Czyste okna bez smug – myj okna w pochmurny dzień

Nasze mamy i babki miały dużo więcej pracy i musiały włożyć o wiele więcej wysiłku w to, by dom lśnił czystością. Obecnie mamy do dyspozycji różnego rodzaju środki, które bardzo ułatwiają sprzątanie, czasami jednak warto wesprzeć się radami naszych mam.

Wiosenne porządki zacznijmy od mycia okien. O wiele łatwiej będzie nam zrobić to w pochmurny dzień. Promienie słoneczne sprawiają, że środki do mycia okien za szybko wysychają, przez co możemy nie zdążyć wypolerować okien, w wyniku czego na oknach pojawią się, znienawidzone przez każdą panią domu smugi.

Najefektywniejsze i najszybsze jest mycie okien za pomocą specjalnego płynu oraz ręczników celulozowych, których zastosowanie jest nieocenione w każdym gospodarstwie domowym. Ręcznikami też najlepiej wypolerujemy okna i sprawimy, że będą pięknie błyszczeć. Nie radzimy używać gazet do polerowania okien, ponieważ mogą one porysować szybę. Nie zrobi tego miękki ręcznik papierowy, za to świetnie wchłonie wodę, zbierze zanieczyszczenia, a naszym oknom nada błysk.

Czyszczenie szczelin – nóż i gruby ręcznik

Na co dzień nie chcemy pamiętać o trudno dostępnych miejscach, zostawiając sprzątanie ich na bliżej nieokreślone „później”. Żeby pozbyć się niechcianych okruszków i innego brudu ze szczelin, trzeba się nieźle namęczyć. Podpowiadamy – aby ułatwić sobie zadanie, możemy wykorzystać nóż i gruby, wytrzymały ręcznik papierowy , wykonany z celulozy ze wzmocnionymi dodatkowo włóknami. Musimy lekko zwilżyć ręcznik i owinąć nim nóż, następnie starając się sięgnąć jak najdalej wybieramy brud i okruszki ze szczelin np. między meblami kuchennymi.

Ocet na czystą mikrofalówkę

Mikrofalówkę wyczyścimy w szybki sposób, wstawiając do niej szklankę z octem i włączając ją na dwie minuty. Po upływie tego czasu wnętrze mikrofalówki wystarczy przetrzeć ręcznikiem papierowym. Wszelkie zanieczyszczenia będą bardzo łatwo schodzić, jeśli użyjemy ręczników z perforacjami. Takie ręczniki są też świetne do czyszczenia blatów i wszelkich powierzchni kuchennych, dobrze sprawdzają się również, gdy chcemy usunąć brud z kuchenki.

Lśniące naczynia, lustra i sztućce

Na co dzień przymykamy oko na drobne zacieki i plamki pojawiające się na szklankach, szklanych miskach czy sztućcach, jednak w czasie wizyty gości, chcemy by wszystko było na jak najwyższym poziomie. Zaskoczymy swoich gości lśniącą zastawą jeżeli do jej polerowanie użyjemy specjalnych ręczników flizelinowych. Flizelina nadaje się idealnie do polerowania powierzchni szklanych czy porcelanowych, ponieważ nie wchłania wody, nadaje połysk i ułatwia pozbycie się smug. Możemy jej użyć również do polerowania luster.

Porządek w środkach czystości

Łatwiej nam będzie dbać o czystość w domu, jeżeli zachowamy porządek również w… środkach czystości. Przed rozpoczęciem gruntownych porządków, przejrzyjmy nasze szafy i pozbądźmy się pustych opakowań po różnego rodzaju płynach, sprawdźmy też ich daty ważności. Odświeżając półkę ze środkami czystości możemy zaopatrzyć się w kolorowe ręczniczki – będziemy mogli przyporządkować odpowiedni kolor ręcznika do sprzątania danej powierzchni, np. żółte do sprzątania łazienki, czerwone do kuchni, niebieskie do podłóg.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *